ŚWIETLNE PRZYGODY IGNACEGO ŁUKASIEWICZA

2022 – to rok Ignacego Łukasiewicza, który z „oleju skalnego” wydobył energię, diametralnie zmieniającą rytm życia człowieka.
„Oświetlenie i Oświecenie” wywołało wielkie zmiany również w kulturze. Chcemy połączyć te dwa fakty i przeprowadzić w Świetlicy
Wiejskiej NOWE DĄBIE cykl warsztatów teatralnych dla dzieci z naszej wsi i okolicznych sołectw. Pod okiem profesjonalistów dzieci zgłębiać będą
aktorskie techniki, ćwiczyć śpiew i ruch sceniczny. Owocem ich pracy będzie wielkie widowisko teatralne. Kostiumy, scenografię, dialogi
uczniowie przygotują w ramach warsztatów i prób. Warsztaty z przygotowania scenariusza poprowadzą artyści z Teatru Magazyn Prób
Bezpsa. Reżyserię powierzymy artyście i edukatorowi związanemu występami z Instytutem Grotowskiego. Pokazom towarzyszyć będzie
muzyka na żywo, w wykonaniu członków zespołu wokalno instrumentalnego Cantus Pars, Michał Gacka Group & SVAHY. Premiera spektaklu, w którym ogromną rolę odgrywać będą różnorodne efekty świetlne (w nawiązaniu do wynalazku jakiego dokonał Łukasiewicz), odbędzie się w plenerze w Nowym Dąbiu. Planowany jest także występy w Teatrze Kameralnym w Bydgoszczy. Kombinacja dziecięcych talentów, muzyki na żywo, pokazów
świetlnych i wizualizacji da w efekcie nieprawdopodobne, teatralne i świetlne widowisko. Oprócz warsztatów i prób w szkole odbędzie
się cykl zajęć dotyczących sylwetki i działalności Ignacego Łukasiewicza oraz konkurs plastyczny z wystawą. Partnerami projektu
zostaną sołtys Nowego Dąbia, Burmistrz Łabiszyna i Łabiszyński Dom Kultury.

ZOBACZ WIĘCEJ

WIEŚ PEŁNA KULTURY

KONKURS PLASTYCZNY

W 2022 roku obchodzimy 200. rocznicę urodzin Ignacego Łukasiewicza, patrona przemysłu naftowego i gazowniczego. By uczcić pamięć polskiego farmaceuty i przedsiębiorcy naftowego, Sejm ustanowił rok 2022 rokiem Ignacego Łukasiewicza.

W ramach projektu “Świetlne przygody Ignacego Łukasiewicza” Fundacji Kultury Pozytywka zachęcamy do przeprowadzenia lekcji o działalności i wpływie jego odkryć na szeroko rozumianą kulturę oraz zachęcenie młodzieży w państwa placówce do uczestnictwa w konkursie plastycznym nawiązującym do biografii Ignacego Łukasiewicza oraz związku światła z kulturą i sztuką. Efektem konkursu będzie przygotowanie wystawy oraz wernisażu najlepszych prac w Galerii Wozownia w Łabiszynie – wernisaż wystawy 24.10.2022 godz.18.00. Wystawa potrwa do końca października 2022 roku.

Burmistrz Łabiszyna Jacek Idzi Kaczmarek ufundował znaczące nagrody, które otrzymają wybrani uczestnicy konkursu.

Ignacy Łukasiewicz – polski farmaceuta i przedsiębiorca, założyciel pierwszej na świecie kopalni ropy naftowej, wynalazca lampy naftowej, pionier przemysłu naftowego w Europie, rewolucjonista i działacz niepodległościowy. Jako pierwszy na świecie wykorzystał na skalę przemysłową korzyści, jakie daje ropa naftowa. Był również wielkim społecznikiem. Propagował zakładanie sądów, budowę dróg i mostów, szkół, szpitali itd., finansując wiele inicjatyw z własnej kieszeni, walczył z biedą i alkoholizmem w regionie, tworzył kasy zapomogowe i fundusze emerytalne.

Regulamin konkursu

1. Organizatorem konkurs plastycznego pod nazwą “Świetlne przygody Ignacego Łukasiewicza” jest Fundacja Kultury Pozytywka.
  2. Konkurs przeznaczony jest dla uczniów klas 1-3 szkół podstawowych z terenu Gminy Łabiszyn.
  3. Prace w technikach: malarstwo, grafika, fotografie, kolaże w formacie max. A3 należy dostarczyć do    Łabiszyńskiego Domu Kultury lub Niepublicznego Zespołu Szkolno Przedszkolnego w Nowym Dąbiu do dnia  12.10.2022. Prace muszą być opisane na stronie zewnętrznej: tytuł, nazwisko i imię autora, adres kontaktowy: mail, telefon
  4. Komisja konkursowa składająca się z przedstawicieli Fundacji, Łabiszyńskiego Domu Kultury i Niepublicznego Zespołu Szkolno Przedszkolnego w Nowym Dąbiu wybierze najlepsze prace rekomendowane do zaprezentowania na wystawie oraz przyzna nagrody ufundowane przez Burmistrza Łabiszyna.
  5. Wybrane prace zostaną zaprezentowane podczas wystawy zorganizowanej w dniach 24.10.2022 do 31.10.2022 w Galerii Wozownia w Łabiszynie. Nagrody zostaną wręczone podczas wernisażu w dniu 24.10.2022, godz.18.00.
  6. Fundacja zastrzega sobie prawo do zmian w regulaminie konkursu oraz odwołania konkursu bez podania przyczyn.

Zobacz zdjęcia z wydarzeń

Loga

SOŁTYS NOWEGO DĄBIA

PointArt, Geopart Sp. z o.o., Work Partner ServiceMielcarek EventKultowa Kuchniaracjonalnymarketing.pl